Čechoslováci v bitvě u Sokolova

Přidáno 7.3.2017 19:47

 

Umírají poslední pamětníci mnichovské zrady i následné německé okupace v březnu 1939, umírají poslední váleční hrdinové. Od konce 2.světové války uplynulo více než 70let. Často zapomínáme, že po dnech zrady a ponížení, přišly  dny obětí, statečnosti a poté i následného vítězství.  Po slzách smutku, beznaděje,  přišly slzy radosti i vděku. Dnes na mnohé oběti a hrdiny druhé světové války často zapomínáme. Zcela neprávem, ….  

Na rozdíl od jiných evropských států a národů, jsme nestavěli kolaborantské legie, nezúčastnili jsme se hitlerovského válečné tažení. Právě naopak, se zbraní v ruce jsme bojovali proti fašismu ve Španělsku, ve Francii, v  Africe u Tobruku, nad Británií, v SSSR, ….ale i v domácím odboji.

 

Zejména proto si v těchto dnech připomínáme 74. výročí bitvy u ukrajinského Sokolova, nedaleko Charkova. Druhá světová válka v té době vrcholila. Hlavním bojištěm v Evropě byla zejména východní fronta a právě zde, 8. března roku 1943, vojáci Československého polního praporu v SSSR, svedli svůj první boj proti německým okupantům.  

V bitvě u Sokolova naši vojáci, pod velením npor. Otakara Jaroše, odolávali německé přesile a útoku nacistických tanků. Svůj úkol splnili a útok nepřítele zastavili. Jejich statečné bojové vystoupení i dnes vzbuzuje obdiv a pocit úcty. Padl velitel roty npor. Otakar Jaroš a dalších 85 našich vojáků. Nadporučík Otakar Jaroš se stal nositelem nejvyššího sovětského vyznamenání, titul Hrdina SSSR obdržel,  jako první cizinec.  Bitva u Sokolova podpořila všechny domácí odbojové složky, ale byla významná i pro budoucí obnovu republiky.

 

 

jaros nadp 02


 

Československá vojenská jednotka na východní frontě nabývala na významu. Z praporu se stala brigádou a nakonec i armádním sborem, který se podílel na osvobození Kyjeva, Bílé Cerekve a následně se  6.října 1944 vstoupil na území republiky a podílel se na jejím osvobození.

 

Boj Čechoslováků u Sokolova je nutno si i dnes připomínat. V médiích je snižováno naše národní vědomí a národní hrdost. Dnešní noví vykladači dějin, chtějí překreslit dějiny II.světové války.  Z viníků války udělat oběti. Chtějí nechat zapomenout na její hrůzy, snížit hrdinství vojáků Rudé armády.  V Československu našlo svůj hrob přes 130.000 sovětských vojáků.

V nadcházejících dnech si také budeme připomínat 15. březen 1939, kdy došlo k obsazení  pomnichovského Československa.  Naši hrdinové od Sokolova napravovali před 74 lety politiku usmiřování či naivity Anglie a Francie vůči Hitlerovi v Mnichově. Ani na to dnes nezapomínáme. 

 

Přemysl Votava

(NS-LEV21)

Dokumenty

459x přečteno